Tualim.net

Tualim.net (http://www.tualim.net/)
-   Heykel (http://www.tualim.net/heykel/)
-   -   Paul Dubois Biyografisi - Paul Dubois Hayatı - Paul Dubois Kimdir - Heykeltıraş Paul (http://www.tualim.net/heykel/4533-paul-dubois-biyografisi-paul-dubois-hayati-paul-dubois-kimdir-heykeltiras-paul.html)

Gökkuşağı 06.12.11 21:54

Paul Dubois Biyografisi - Paul Dubois Hayatı - Paul Dubois Kimdir - Heykeltıraş Paul
 
Paul Dubois Biyografisi - Paul Dubois Hayatı - Paul Dubois Kimdir - Heykeltıraş Paul Dubois

Paul Dubois, (D. 18 Haziran 1829 - Ö. 23 Mayıs 1905). Fransız heykeltraş ve ressam. Nogent-sur-Seine, Fransa'da doğmuştur. Ailesinin isteği ile hukuk okumuştur ve sanatla ilgilenmiştir.

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...aul-dubois.jpg

Paul Dubois

David d'Angers'in ilk öğrencisi Armand Toussaint (1806-1862)'ın atölyesinde kendisine bir yer edinerek sanata yoğunlaşmıştır. Ecole des Beaux-Arts'daki eğitiminden sonra Roma'ya gitmiştir. İlk katkılarını "The Countess de B and A Child" özgün isimli büstlerle Paris Salonu'na yapmıştır. İlk sergisinde "Aziz John'un Çocukluğu" ve "Narkissos Banyoda" (1863) yapıtları madalya ile ödüllendirilmesini sağlamıştır. 1860'da Floransa'da çalışmalarına başladığı, Paris'te sergilediği heykeli olan "Aziz John'un Çocukluğu", Fransa tarafından Lüksemburg Müzesi'ne layıkhttp://www.tualim.net/images/nkt.jpggörüldü. Avrupa'da bir zamanların en fazla tekrarlanan jeykeli olan "15. Yüzyılın Floransalı şarkıcısı" adlı yapıtı 1865 yılında halka açıldı. "Bakire ve Çocuk", Exposition Universelle (1867)'de halka açıldı. 1873'te yaptığı "Havva'nın Doğumu" adlı yapıtını, Jean-Jacques Henner, Dr. Parrot, Paul Baudry, Louis Pasteur, Charles Gounod ve Léon Bonnat'ın büstleri takip etti. Heykeltraşın baş yapıtı olan, Nantes Katedrali'ndeki General Lamoriciere heykeli, Rönesans ruhunu taşıyan rölyeflerle zenginleştirilmiştir. Eser Warlike Courage (Savaşçı cesareti) , Charity (Merhamet), Faith (İnanç) ve Meditasyonhttp://www.tualim.net/images/nkt.jpggibi adlarla sergilenmiştir. Bilgelik, Umut, Adalet, Güç, Hitabet, Öngörü, Din gibi madalyonlar üzerinde çalışan sanatçının ilk çalışmalarındaki İtalyan etkisi özellikle göze çarpmaktadır. Sanatçı ressam olarak ise kendisini portrelerle sınırlı tutmuştur. "My Children" (Çocuğum-1876) adlı eseri resimleri içerisinde en fazla dikkate değer çalışmasıdır. Bunun dışında daha önceden yapılmış olan resimleri tekrar yapmış, ustaların eserlerini yinelemiştir. Bunlardan Rafael'in "Adem ile Havva" adlı eserini, Sebastian del Piombo'nun "The Dead Christ" adlı eserini tekrarlamıştır. Bu ve bunahttp://www.tualim.net/images/nkt.jpgbenzer pek çok çalışması neticesinde Legion d'Honneur nişanı ile ödüllendirilmiştir. Londra'da Kraliyet Akademisi tarafından 1895 yılında yabancı akademisyenlere verilen onur payesi ile Kraliyet Akademisi'nin bir kaç Avrupalı üyesinden biri olmuştur. 1905 yılında Paris'te ölmüştür.

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...ry_courage.jpg

Mount Vernon, Baltimore'daki "Military Encourage" özgün isimli bronz yapıtı.

http://upload.wikimedia.org/wikipedi..._Remy-edit.jpg

Baptism of Clovis, 1896, in front of the Cathedral of Reims


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 14:07.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 RC 2
Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.