Tualim.net

Tualim.net (http://www.tualim.net/)
-   Yabancı Ressamların Biyografisi ( Hayatı ) (http://www.tualim.net/yabanci-ressamlarin-biyografisi-hayati/)
-   -   Lucas Cranach Biyografisi - Lucas Cranach Hayatı - Lucas Cranach Kimdir? (http://www.tualim.net/yabanci-ressamlarin-biyografisi-hayati/7098-lucas-cranach-biyografisi-lucas-cranach-hayati-lucas-cranach-kimdir.html)

Renklerin Dansı 07.11.12 18:28

Lucas Cranach Biyografisi - Lucas Cranach Hayatı - Lucas Cranach Kimdir?
 
Lucas Cranach Biyografisi - Lucas Cranach Hayatı - Lucas Cranach Kimdir?


http://img845.imageshack.us/img845/9...cascranach.jpg
(1472 Oberfranken-1553 Weimar),Alman ressamı. Kendisi "Büyük Cranach", sanatta izleyicisi olan ve aynı adı taşıyan oğluysa "Küçük Cranach" adıyla anılır. Babası ressam Hans Maler, aynı zamanda öğretmeniydi. Martin Luther'le tanıştı ve reformu benimsedi. Protestan ikonografisinin oluşmasına katkıda bulundu.1504 yılına kadar üç yıl Viyana’da yaşadığı anlaşılmaktadır. Burada hümanistlerle ilişki içerisine girmiştir. Bu dönemde, Altdorfer’in de aralarında bulunduğu ve manzaranın önem kazandığı Tuna okulu paralelinde Mısıra Kaçış Yolunda Dinlenme gibi resimler üretmiştir.1504 tarihli bu resim figürleri kuşatan doğanın önem kazandığı bir sahnedir. Ayrıntılı doğa tasvirinin yanı sıra renkçi bir yaklaşım dikkat çekmektedir. 1505’de Wittenberg’e yerleşmiş ve burada 45 yıl boyunca Saksonya prensliğine hizmet etmiştir. Burada çocuklarından birinin vaftiz babası olacak Luther ile tanışmış ve reform düşüncelerini benimsemiştir. Bir eczane ve basımevi sahibi olduğu bu şehirde 1537 yılında belediye başkanlığı görevini üstlenmiştir. Ama esas olarak aralarında oğullarının da bulunduğu öğrencilerinin desteğiyle yoğun bir atölyeyi işletmiştir. Yağlıboyaların yanısıra baskı resimler de üretmiştir. Konu olarak ise yaptığı portreler dışında çok sayıda dinsel ve mitolojik içerikli resimler ile çıplaklar ağırlık kazanmaktadır. İlk yapıtlarında "Tuna Okulu"na bağlıydı. 1505'ten sonra renklerinde bir yumuşama görülür. Kutsal Kitap'tan aldığı konularda yorumları ilgi çekicidir. Konusunu mitolojiden alan yapıtlarında geniş alınlı, çekik gözlü, gotik üslubun kıvrak çizgilerini yansıtan kadın vücutları göze çarpar. Portreleriyse en başarılı çalışmalarıdır.

Başlıca yapıtları:

"Aziz Hieronymus",
"Çarmıha Geriliş",
"Azize Magdalena",
"Salome",
"Davut ve Batşeba",
"Apollon ve Diana",
"Sofu Heinrich ve Eşi",
"Astronom Schöner",
"Magdalena Luther"dir.

Lucas Cranach Resimleri

Renklerin Dansı 07.11.12 18:33

Cevap: Lucas Cranach Biyografisi - Lucas Cranach Hayatı - Lucas Cranach Kimdir?
 
Lucas Cranach (1472-1553)


Lucas Cranach (Yaşlı) da ününü portrelerine borçludur: Bunlar kuşkusuz, onun kişiliğinin özelliklerini taşıyan ürünlerdir, ama Holbein’ın portrelerindeki güzellik ve incelikten (iyice İtalyan iki nitelik) yoksundurlar Gerçekten Cranach, Rönesans esprisine kafa tutar ve karşıtı olan gotiğin gerçekçi eğilimine katılır Böylece halkının beğenisine yaklaşır ve Luther’in dostu olarak, Roma karşıtı ortama içten bağlı kalır.

Melanchton’un onu aşağılanmış “genus”la karşılaştırması bu halk sevgisinden ötürüdür.
Cranach, 1472’de, Franken’de babasının, adını almış Kronach’ta doğdu İlk resim eğitimini babasından aldı, daha sonra Dürer’in etkisine girdi 1502’de peyzaj resmine büyük ilgi gösterilen Viyana’ya gitti Kendisi de çok geçmeden bu tür yapıtlarla ad yaptı wwwforumacilcom/ 1505’te Saksonya elektörü Prens Wittenbergli Fried rich’in (Bilge) saray ressamlığına getirildi 1508’de çocuk V Karl’m portresini yapmak için Hollanda’ya gönderildi Ardından, büyük bir dostlukla Luther’e bağlandı, Protestan Reform’a bütün gücüyle katıldı, yurttaş olarak yükümlülükler üstlendi: 1519’da Wittenberg Konseyi üyesi, 1537’de ve 1540’ta aynı kentin belediye başkanı Wartbourg’tan birkaç günlüğüne uzaklaştığı sırada, Luther kendisini dostça karşıladı; ressam da, kuşku uyandırmamak için, onun değişik bir kılık içinde portresini yaptı (1521) 1526’da Luther’in ve Catharina von Bora’nın evlilik portrelerini de gerçekleştirdi 1522’de Weimar’a çekildi, 1553’te geriye iki ressam oğul bırakarak öldü Oğullarından biri Lucas Cranach (Genç) adıyla tanındı.


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 23:14.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 RC 2
Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.