Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04.04.09, 17:20   #1
Kullanıcı Profili
Tualim
YÖNETİCİ

Tualim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tualim.NetTualim
Kullanıcı Bilgileri
Üye No: 2
Konular: 1221
Standart Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi

GAZI ÜNİVERSİTESİ MESLEKİ EĞİTİM FAKÜLTESİ

Ankara'da idealist bir grup öğretmen tarafından (Ülker Muncuk, Mine Seçkinöz, Aysel Dinçer, Mahiye İyikan, Yurdagül Döl, Şükran Komsuoğlu) uzun ve yorucu çalışmalar sonucunda bir müze meydana getirilmiştir. Etnografik nitelik taşıyan bu müze, 1974 yılında Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu bünyesinde Cumhuriyetin 50. yıldönümü nedeniyle açılmıştır.
Müzedeki eserlerin çoğu 50 yıl öncesinden Kız Teknik
Yüksek öğretmen Okulu'nun öğretmenleri tarafından (Müdür Bakiye Koray'ın denetiminde Kenan özbel, Tevhide Seral) Anadolu baştan başa dolaşılarak temin edilmiştir. Okulda yeni yapılmış 50'ye yakın sanat değeri yüksek ürünler de bu eserlerin içerisinde yer almıştır. Ayrıca bir kısım bağışlarla da bu koleksiyon zenginleştirilmiştir.
Bugün 1000'e yakın eseri bünyesinde toplayan Gazi üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Müzesi'ndeki eserler şu şekilde gruplandırılabilir;
1. Giysiler (bindallı, üçetek, cepken ve şalvarlar)
2. İşlemeler (çevre, peşkir, yağlık, uçkur, nehale ve ayna örtüleri)
3. Takılar (giyimle ilgili olarak, gümüş kemer, başlık, kolye, küpe ve takunyalar)
4. çoraplar
5. Dokümalar
6. Oyalar
7. Keseler
NOT: Müze, Cumartesi-Pazar günleri hariç hafta içi çalışma saatlerinde açıktır. Ziyaretler için dekanlık izni gerekmektedir.
Adres: G.ü. Mes. Eğitim Fakültesi Beşevler/Ankara
Tel: (312) 212 64 60/45