Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27.10.11, 02:13   #1
Kullanıcı Profili
Gökkuşağı
Moderator
Avatar Yok
Tualim.NetGökkuşağı
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Oct 2009
Yaş: 37
Üye No: 375
Mesajlar: 1.883
Konular: 1567
Bulunduğu yer: Ankara
Arrow James Ensor Biyografisi - James Ensor Kimdir - James Ensor Hayatı -Ressam James Ensor

James Ensor Biyografisi - James Ensor Kimdir - James Ensor Hayatı - Ressam James Ensor

James Sidney Edouard, Baron Ensor (D. 13 Nisan 1860 - Ö.19 Kasım 1949 ), Belçikali ressam ve baskı sanatı,baskı sanatçısı. Sürrealizm, ekspresyonizm üzerinde önemli etkileri bulunmuştur. Ömrünün neredeyse tamamını Oostende'de geçirmiştir. Sanat grubu olan Les XX'in içinde yer almıştır."Hulde aan James Ensor" (James Ensor'a ithaf), James Ensor'un "Zelfportret met bloemenhoed (Çiçek şapkalı otoportre)" atfen, Willy Bosschem (2006)

Ensor'un babası İngiliz kökenli annesi de Flaman'dır. Fakir bir öğrencilik hayatı geçirdikten sonra 15 yaşında okulu bırakıp yerel iki ressamın yanında sanat eğitimine başladı. 1877'den 1880'e kadar Brüksel'deki Académie Royale des Beaux-Arts'da (Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi),Fernand Khnopff gibi sınıf arkadaşları ile beraber eğitim gördü. İlk sergisini 1881'de açtı. 1880'den 1917'e kadar ailesinin evinin çatı katında kurduğu atölyesinde çalıştı. Hayatı boyunca yaptığı tek seyahatlar Paris, Londra ve Hollanda'ya yaptığı 3 kısa ziyaret oldu.

1800'lu yılların sonuna kadar çalışmaları cüretkar bulunarak sanat çevreleri tarafından reddedildi. Özellikle "Entry of Christ into Brussels" (İsa'nın Brüksel'e girişi) (1888) eseri buna yol açan en büyük etken oldu. Fakat buna rağmen resimleri sergilenmeye devam edildi ve giderek kabul ve saygı gördü. 1895'de, yaptığı "The Lamp Boy" (Lambacı çocuk) (1880) adlı eseri Brüksel'de ki Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi tarafından alındı ve hayatındaki ilk ilk kişisel sergisini Brüksel'de açtı. 1920 yılında pek çok önemli sergide yer aldı. 1929 yılında Kral Albert tarafından Baronluk unvanı verildi. 1933'de Légion d'honneur'e alındı.James Ensor büstü. Heykeltraş: Edmond De Valeriola 1930

20.yüzyılın ilk on yılında yeni eserler üretmesi yavaşladı ve herhangi bir müzik eğitimi almamasına rağmen giderek müziğe yoğunlaştı. Piyanoya benzer bir klavyeli çalgı olarn Harmonyumda oldukça yetenekli bir doğaçlamacı idi.

Arkadaşlarının ısrarlarına karşın II. Dünya Savaşı sırasında da bombalanma riskine rağmen Oostende'de kaldı. İlerlemiş yaşına rağmen halk arasında oldukça itibar gören bir kimse idi ve onu Oostende'de yaptığı yürüyüşler sırasında görmek mümkündü. 19 Kasım 1949'da kısa bir hastalığı müteakip öldü. Mezarı 0ostende'dedir.

2010 yılı Belçika'da Ensor yılı ilan edilmiştir ve Ensor'un doğumunun 150. yılı nedeniyle onu ve eserlerini konu alan sergiler açılmıştır.Ensor'un Ostende'de Onze-Lieve-Vrouw-ter-Duinenkerk'teki mezarı
__________________


Gökkuşağı
Gökkuşağı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla