Tekil Mesaj gösterimi
Alt 31.03.09, 03:49   #1
Kullanıcı Profili
Tualim
YÖNETİCİ

Tualim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tualim.NetTualim
Kullanıcı Bilgileri
Üye No: 2
Konular: 1221
Arrow Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

Güzel Sanatlar Fakültesi Konya ve ülkemizin kültür-sanat değerlerini yükselterek çağdaş seviyeye ulaştırmak ve bu konuda yetişmiş
eleman ihtiyacını karşılamak üzere 04.12.1999 tarihinde kurulmuştur. Kuruluş kararında sekiz bölümün yer aldığı fakültede,
Geleneksel Türk El Sanatları, Seramik, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Resim, Heykel, Grafik, Fotoğraf ve Endüstri Ürünleri Tasarımı
Bölümleri yer almıştır. Ancak gerekli alt yapı ve öğretim elemanı kadrosunun yeterli düzeyde olmaması tüm bu bölümlerin öğrenci alımının
zamana yayılmasına neden olmuştur. 2001-2002 Eğitim Öğretim yılında Geleneksel Türk El Sanatları ( Hat-Tezhip ) ve Seramik Bölümü’ ne,
2003-2004 Eğitim Öğretim yılından itibaren İç Mimari ve çevre Tasarımı Bölümü’ ne, 2007-2008 Eğitim Öğretim yılında Resim Bölümü’ ne
öğrenci alınmaya başlanmıştır. Kuruluş çalışmaları 2005-2006 eğitim öğretim yılında başlatılan Heykel ve Grafik Bölümü’ ne ise
2008-2009 Eğitim Öğretim yılında öğrenci alınmasına karar verilmiştir. Halen İç Mimari ve Çevre Tasarımı Bölümü’ nde 81, Geleneksel Türk
El Sanatları Bölümü’ nde 52, Seramik Bölümü’ nde 39, Resim Bölümü’ nde 20 olmak üzere toplam 192 öğrenci ve 35 öğretim elemanı ile eğitim
ve öğretime devam etmektedir. Eğitim Öğretime devam eden bölümlerin fiziki alt yapısı ve öğretim elemanı kadrosu %90 tamamlanmış durumdadır.
2007-2008 Eğitim Öğretim döneminde yeni bir fakülte binası için yapılan proje çalışmaları sonuç vermiş, DPT’ den fakülte binasının
yapılmasına ilişkin karar çıkmıştır. En kısa zamanda fakülte binası inşaatına başlanacaktır. Fakültenin, Alâeddin Keykubat Yerleşkesi
içinde yapımı düşünülen yeni binasında eğitim - öğretim kalitesinin daha da artacağı ve Konya’nın kültür ve sanat gelişimine katkılarının
yadsınamaz olacağı bir gerçektir.

FAKÜLTEMİZİN VİZYONU

Sanatın evrensel dilini kullanarak, ulusal ve uluslar arası düzeydeki bilimsel, sanatsal, kültürel gelişmeler ışığında, bilime ve sanata farklı bakış açıları kazandırabilen,
aynı zamanda köklü Türk kültürünü benimsemiş, paylaşımcı, katılımcı, özverili, sanatçı kimliğini özümsemiş, geçmişten gelen birikimle modern imkânları birleştirebilen, atılımcı,
çok yönlü, tutarlı, istikrarlı, araştırmacı ruha sahip, yetenekli, Atatürk Milliyetçiliği’ne bağlı bilim adamları ve sanatçılar yetiştirerek Türk Sanatı’nı yaşatmak, geliştirmek,
tanıtmak ve en ileri düzeyde temsil etmektir.

FAKÜLTEMİZİN MİSYONU

Alanında yetkin bilim adamları ve sanatçılar yetiştirmek için gerekli alt yapıyı oluşturarak, en yeni teknik donanımı ve en kaliteli malzemeleri öğretim elemanı ve öğrencilerimizin
hizmetine sunarak, toplumun, bilim ve sanat dünyasının aydınlanmasına önemli katkılar kazandırabilecek, bilgisini yeteneğiyle bütünleştirmiş, durağanlığı, taklidi ve tekrarı değil,
sürekli ilerlemeyi, gelişmeyi hedef edinerek çalışan, araştıran, düşünen ve üreten akademisyen-sanatçılar tarafından ortaya konan eserlerin, yapılan araştırmaların, çeşitli bilim
ve sanat etkinlikleri aracılığıyla ulusumuza ve tüm dünyaya duyurulduğu, misyonumuzu benimsemiş nesillerin geleceğe hazırlandığı bir bilim ve sanat yuvası olmaktır.

FAKÜLTEMİZİN STRATEJİSİ

Sanatın evrensel dilini kullanarak, ulusal ve uluslararası düzeyde yetkin olan öğretim kadrosunun oluşturulabilmesi için, araştırma görevlilerinin alınarak yetiştirilmesi,
diğer Güzel Sanatlar Fakülteleri ile iş birliğine giderek, sanatçı-akademisyenlerin ve öğrencilerin ortak faaliyetleri sonucunda vizyonlarını geliştirmesi, açılması hedeflenen
bölümlerle birlikte eğitim ve öğretimdeki kalitenin, en verimli düzeye çıkartılabilmesi için, fiziki alt yapı sağlanması, bunun içinde gerekli finansal kaynakların fakülte-sanayi
işbirliğine gidilerek ortak projelerle karşılanmasıdır.

KISA VADELİ HEDEFLER

1. Fakültemizde eğitim öğretim veren dört bölüme ilaveten; Heykel ve Grafik Bölümleri’ nin, 2007-2008 eğitim-öğretim yılında eğitime başlaması, ilerleyen süreçte de Endüstri Ürünleri
Tasarımı ve Fotoğraf Bölümleri’ ne gerekli donanım ve öğretim elemanları kadrosunu oluşturarak eğitime başlamak.
2. Fakültemizin mevcut 35 öğretim elemanına ilaveten, yeni araştırma görevlileri alarak onlara lisansüstü eğitimlerini tamamlatmak.
3. Eşdeğer fakülte ve bölümler arasında işbirliği yaparak ortak etkinlikler düzenlemek.
4.Alanında uzman kişileri fakültemize davet ederek konferans ve sergiler düzenlemek.
5. Yurtdışı bağlantılar yaparak gerek öğrencilerin gerekse öğretim elemanlarının bilgi, görgü ve deneyimlerini arttırmaya çalışmak.

UZUN VADELİ HEDEFLER

1. Fakültemizde mevcut olan ve açılması planlanan bölümlerin, aynı çatı altında toplanması,
2. Mevcut olan bölümlerimizde yeni ana sanat dallarının açılması,
3.Öğrenci başına düşen öğretim elemanı sayısının ideal düzeye çıkartılması. (Mevcut durumda altı öğrenciye bir öğretim elemanı
düşmektedir.)

Yetkin bir güzel sanatlar eğitimi için gerekli fiziki altyapı ve öğretim elemanı kadrosunun yetiştirilerek eğitim ve öğretimin içerisine dâhil edilmesi gerekmektedir. Halen 35 akademik
personeli içerisinde 2 Profesör, 1 Doçent, 5 Yardımcı Doçent, 13 Öğretim Görevlisi, 10 Araştırma Görevlisi, 4 Uzman bulunmaktadır. Öğretim üyeleri hariç diğer öğretim elemanlarından
4 tanesi doktorasını tamamlamış, 8'i doktora aşamasında, diğerleri ise yüksek lisans aşamasındadır. Mevcut durumu ile fakültemiz Türkiye’ deki emsalleri ile kıyaslandığı zaman iyi
bir konumda olduğu söylenebilir.
Fakültemizin Stratejik Planlaması dâhilinde önemli yer tutan kültürel ve sanatsal etkinlikler önemli bir yer tutmaktadır. Bunların başında ilki fakültemizce organize edilen
ÖYP (Öğretim Üyesi Yetiştirme Projesi) Üniversiteleri Karma Sergisi gelir. 2005 yılında 9 üniversitenin Güzel Sanatlar Fakülteleri öğretim elemanları ve öğrencilerden oluşan 150 kişiyi
Üniversitemizde bir hafta süreyle konuk eden fakültemiz, düzenlemiş olduğu sergi, panel, workshop ve gezilerle üniversiteler arası işbirliğinin en güzel örneğini sergilemiş, daha sonraki
sürecte devam eden ÖYP üniversiteleri toplantılarının da temelini atmıştır. Kültürel ve sanatsal alanda gerek kampüs alanı içerisinde gerekse kentin değişik alanlarında düzenlemiş olduğu
aktivitelerle kentteki kültür ve sanat gelişimine destek olmaktadır. Üniversite kampüs alanı içerisinde yer alan Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ nde günümüze kadar 40’a yakın sanatsal
aktivitenin yapılmasını, kampus alanı içerisine 22 anıt heykelin dikilmesini gerçekleştirmiştir. Fakültemiz Konya dışında yapılan ulusal ve uluslararası etkinliklere bireysel ve toplu
olarak katılarak ülkemiz sanatının gelişimine önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu amaçla toplu olarak katılımın sağlandığı Erciyes Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Ege Üniversitesi,
Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Battalgazi Belediyesi etkinlikleri sadece birkaçıdır. Ayrıca öğretim elemanlarının bireysel olarak yapmış oldukları etkinlikler ve ulusal-uluslararası
yarışmalarda almış oldukları ödüller önemli bir yer teşkil etmektedir.
Fakültemizin Stratejik Planlaması dâhilinde önemli yer tutan sanatsal ve bilimsel etkinlikler, toplam kalitenin artırılmasında önem taşımaktadır. Bu nedenle öğrenci ve öğretim elemanlarının
sanatsal ve bilimsel çalışmalarına önem verilmekte ve bunlar desteklenmektedirler.

daha geniş bilgi için http://www.gsf.selcuk.edu.tr/