Tekil Mesaj gösterimi
Alt 31.03.09, 04:29   #1
Kullanıcı Profili
Tualim
YÖNETİCİ

Tualim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tualim.NetTualim
Kullanıcı Bilgileri
Üye No: 2
Konular: 1221
Arrow Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

2005 yılı ortalarında kurulan Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 2006-2007 yılında Resim Bölümü ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümleriyle eğitim- öğretim hayatına başlamıştır. Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 2008-2009 eğitim öğretim yılında merkezi yerleştirme (ÖSS/SAY-2) ile öğrenci alacaktır. İlerleyen dönemlerde Heykel ve Fotoğraf Bölümlerine de öğrenci alınacak fakültede, Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik programları açılmıştır.

Multidisipliner özellikli derslere sahip olan Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin eğitim yapısı; teorik bilginin yanı sıra pratik deneyimi kazandırmayı hedefleyen, öğrenci merkezli eğitim anlayışına sahiptir. Fakülte'nin bölümlerinde ilk yıl tüm programlar, sanat eğitiminin temelini oluşturacak biçimde düzenlenmiş birer hazırlık sınıfı niteliğindedir. Öğrenciler 4 yıllık lisans eğitimleri sonunda, bilgilerine ek olarak, farklı ve yeni oluşumlar, sistemler karşısında becerilerini ustaca kullanabilecekleri duruma geleceklerdir. Ayrıca fakültemizin diğer bölümlerinden alacakları farklı dersler sayesinde, sanat ve tasarım yelpazesindeki bilgilerini çeşitlendirebileceklerdir.

Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde eğitim-öğretim faaliyetleri için gerekli olan tüm donanıma sahip, sanat atölyeleri, multimedia laboratuvarı, fotoğraf stüdyosu ve seramik-heykel atölyesi mevcuttur. Ayrıca fakülte binası içinde bulunan sergi salonu fiziksel yapısı ve aydınlatma sistemi yeniden düzenlenerek sergi ve etkinlikler için hazır hale getirilmiştir. Geçmiş dönemlerde sergi salonu yerli-yabancı bir çok kişisel ve karma sergiye ev sahipliği yapmıştır.

2005 yılında kurulan fakülte öğretim elemanı sayısı, çağdaş, dinamik, üretken yeni isimlerin katılımlarıyla hızla artmaktadır. Genç ve dinamik akademik kadro yurtiçi ve yurtdışında birçok panel, sempozyum, yarışma, sergi gibi sanatsal etkinliklere katılım göstermektedirler.

G.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi'ne başvuran öğrenci adayları , ÖSS'nin o yıl için öngördüğü puanı alarak (2007-2008 için herhangi bir puan türünden 200), yapılacak özel yetenek sınavında başarılı olmalarının ardından fakülte bölümlerinde okumaya hak kazanırlar. Özel yetenek sınavı, “Canlı Modelden Desen” , “İmgesel Desen ” ve “ Genel Kültür Sınavı ” olmak üzere üç basamaktan oluşmaktadır. Sınavın her üç basamağında da adaylar toplu halde sınava alınacaktır. 2007-2008 eğitim-öğretim yılı için yapılan özel yetenek sınavı sonunda Resim Anasanat Dalı Lisans programı'na 15, Görsel İletişim Tasarımı Lisans programına 15 öğrenci alınmıştır.

Misyonumuz
Güzel Sanatlar Fakültesi, sanat ve tasarım odaklı, multidisipliner yapıda, yenilikçi, teknolojik alt yapısı güçlü ve öğrenciyi merkez alan (yaratma cesaretini kırmadan, özgüven aşılayan) bir eğitim anlayışına sahiptir. Bu doğrultuda misyonumuz; araştırıcı, sorgulayıcı, ülke ve dünya kültürüne sanat ve tasarım alanında katkıda bulunacak çağdaş bireyler yetiştirmektir.

Vizyonumuz
Güzel Sanatlar Fakültesinin Vizyonu; multidisipliner karakterini koruyan, evrensel kriterlerle şekillenmiş, uluslararası düzeyde tercih edilen, Ankaranın düşünsel, sanatsal ve tasarım alanında çekim merkezi olmasına katkıda bulunarak, alanındaki lisans ve lisansüstü eğitim konusunda önde gelen bir fakülte olmaktır.

http://www.gsf.gazi.edu.tr/hakkinda.htm