Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02.04.09, 23:28   #1
Kullanıcı Profili
Tualim
YÖNETİCİ

Tualim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tualim.NetTualim
Kullanıcı Bilgileri
Üye No: 2
Konular: 1221
Standart Türkiyede Karikatür Tarihi

Türkiyede Karikatür Tarihi
Daha önceki dönemlerde de örnekleri olmasına karşın, çağdaş karikatür 19. yüzyılda kitle iletişim aracı olarak gazete ve dergilerin yaygınlık kazanmasıyla gelismiştir. Türkiye'de ortaya çıkışı da bu alandaki gelişmelerle hemen hemen aynı döneme rastlar. tanzimat döneminden sonra gazete ve dergilerin çoğalması ve baskı tekniklerindeki ilerleme anlatım aracı olarak grafik sanatlarından yararlanmayı da birlikte getirmiş, gazetelerde, dergilerde haberleri anlatan ya da destekleyen çizimler, resimleme çalismaları görülmeye baslamıştır. bir süre sonra bu anlatım biçimlerinden batıda olduğu gibi eleştiri ve gülmece amacıyla yararlanma düşüncesi ortaya çıkmış ve uygulanmıştır. giderek bu işin uzmanı sanatcılar yetişmiş, hatta yalnız bu tür çizimlere dayanan gülmece gazete ve dergileri yayımlanmıştır.

karikatür Türkiye'de batı etkisi altında gelişmiş sanatlar arasındadır. ama bize özgü sanatlar arasında karikatürün özelliklerini taşıyan yaratı alanları da bulunmaktadır. sözgelimi, minyatürde çizimin önemli bir yeri vardır. bazı minyatürlerde oldukça abartılmış figürlere rastlanır. karagöz oyununda kullanılan figürler de fazlasıyla kendine özgü, abartılmış çizgilerle gülünç tipler çizerler. karikatürün en önemli öğesi olan gülmece ise cok eskiçağlardan beri anadolu insanının kullandığı bir dişavurum biçimidir. hitit kabartmaları incelendiğinde, işlevi eğlencelerde insanları güldürmek olduğu anlaşılan kişileri canlandıran kabartmalara rastlanır. Nasreddin hoca ve Bektaşi fikaraları ise daha yakın çağlardan örneklerdir. ortaoyunu gibi gösteri sanatları özgün ve abartılı tiplerle gülmeceyi kullanan anlatım araclarıdır. bütün bu birikimler Türkiye'de karikatüre hazır bir ortam yaratmıştır diyebiliriz.