Tualim.net  

Go Back   Tualim.net > Plastik Sanatlar > Geleneksel El Sanatları > Vücut Süsleme - Dövme

Dövme Modelleri Ve Anlamları

Vücut Süsleme - Dövme kategorisinde açılmış olan Dövme Modelleri Ve Anlamları konusu , ...Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Dövme Modelleri Ve Anlamları
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
2559

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18.09.09, 18:57   #1
Kullanıcı Profili
YÖNETİCİ
 
Tualim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tualim.NetTualim
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Feb 2009
Üye No: 2
Mesajlar: 1.665
Konular: 1221
Bulunduğu yer: İstanbul
Standart Dövme Modelleri Ve Anlamları

Dövme Modelleri Ve Anlamları
Eskiden beri bir şeyleri sembolize etmek için( güç, gurur, dayanıklılık vs. gibi ) bu özellikleri taşıyan canlılarınresimleri kullanılmış ve bu özellikler taklit edilmiştir. Genelde dövmeyapımında resmedilen çoğu canlı figürlerinin ( özellikle hayvanlar )iyi yanları anlam olarak baz alınmış ve yapılmıştır ve halen deyapılmaya devam etmektedir.


Dövme olarak tercih edilen canlı ya da cansız varlıkların ne anlam taşıdığı hep bir tartışma konusu olmuşturfakat burada önemli olan şey sizin niyetinizdir ki siz bir dövmeyaptırırken ona ne anlam yüklemek istiyorsanız dövmenizin anlamı odur.Yine de dünyanın geri kalan kısmında klasikleşmiş bazı desenler vardırki anlamları artık benimsenmiş ve kabul edilmiştir. İşte bunlardanbazıları aşağıda kısa açıklamaları ile verilmiştir.

Kelebek :Kişisel değişimin inanılmaz gücünü aktarmanın güzel bir yolu, bir dövmestili olarak kelebek oldukça popüler olmuştur. Kelebeğin enerjisi,dengedönüşüm ve zarafetle bağdaştırılır. Kelebek aşağı sırt bölgesi içingüzel bir motif oluşturur

Kartal :Genelde motorcular, çevreciler, ekstrem spor meraklıları arasındatalep edilen bir dövme stilidir. Kartalın enerjisi güç, özgürlük veaydınlanmayı anlatır.

Doğan cımasız ve görkemli; doğanın korkunç çığlıkları ve güçlü pençeleriözellikle celtic ve amerikan yerli kabileleri arasında popüler birdövme stili olmuştur.doğan dürüstlük ve zekanın simgesidir.

Baykuş :Meşhur ötüşü ve gece yaşayışıyla baykuş hem gençler hem de yaşlılararasında popülerdir. Baykuş görüşün, bilgeliğin ve anlayışınsimgesidir.

Kuzgun :Ooe taraftarları ve büyüye meraklı olanlar arasında yaygındır. Kuzgununsiyah tüyleri ve meşhur dik bakışı çok fazla dövme motifinde bulunur.Kuzgun bilinmeyene ve öbür dünyaya yolculuğu simgeler.

Ayı : Onun alanını paylaşan diğer hayvanlardan daha üstün olan ayı; gücün, kendini korumanın ve bilgeliğin simgesidir.

Puma : Dağaslanı olarak ta bilinen bu ormanın yalnız bekçileri uzaklara ulaşançığlıklarıyla avına korku salar. Puma liderliğin, sadakatin vecesaretin simgesidir.

Geyik essiz ve oldukça saf olan bu güzel, zarif yaratıklar popüler bir yabanyaşam dövme motifidir. Geyik barışın,duyarlılığın ve kibarlığınsimgesidir.

Tilki :Kurnaz ve hızlı olan tilki birçok hayvan metafor benzetme vesimgelendirmelerine konudur. Doğal olarak tilki, zeka, sağduyu vekurnazlığın simgesidir.

Kurt :Kurt genelde insana olan aşırı benzerlik ve çekiminden dolayı dövmemotifleri arasında sık kullanılır. Bizim evcilleşitirlmiş köpeğimizingelişmiş hali olan kurt öğretme yeteneği, sadakat ve işbirliğinisimgeler.

Kurbağa :Her zıplayışta inanılmaz yol kat edebilen kurbağalar renkli ve oyuncu,şen dövme motiflerindendir. Kurbağa uzun yıllarca iyileştirmegüçleriyle saygı duyulan, barışçıl değişim ve uyumluluğa saygıyısimgeler.

Somon ( koi ) : Her zamanakıntıya karşı direnen somon balığı azmin kararlılığın simgesidir.Aynısı hayvanın ısrarcı ve kararı totem doğası için de geçerlidir. Uzakdoğuda akıntıya karşı yüzerek bahsi geçen afsanevi nehirin kaynağınaulaşan koi bir dragona dönüşerek manevi dünya ile maddi dünya arasındagidip geleceğine inanılır.

Kaplumbağa dünyayı kabuğunun rahatlığıyla dolaşabilen kaplumbağayla su kuyusunupınarı özdeşleştiren bir çok insan vardır. Kaplumbağakorumanın,iyileştirmenin,ve iç bilgeliğin simgesidir. Sabır bilgelik veuysallığı simgeler.

Balina denizin memelisi olan balina, insanlığı zekası ve sosyal doğasıylabüyülemiştir. Bir balina ruhu sizin koruyucunuz olduğunda buuyumun,iletişimin ve zekanın alametidir. Balina dövmeleri genelde ayakbileğinde ve aşağı sırt bölgesinde yapılır.

Kedi :Binlerceyıl önce ilk olarak mısırlılar tarafından evcilleştirilen kedi,dünyanındört bir yanında bir çok kadın ve erkeğin kalbinde ve evinde kendineyer açmıştır. Kedi özgürlük,çabuk iyileşme ve düşünce özgürlüğününsimgesidir.

Köpek :Kalıcı yoldaş ve insanoğlunun en yakın arkadaşı olan köpek insanlaradiğer hayvanların olmadığı bir biçimde bağlıdır. Doğasına uygun olarak,köpek sadakatin ve dostluğun simgesidir. Birçok insan dövme motifiolarak kendi aile köpeklerinin portresini vücutlarına işlemişlerdir.

At :Çağlar boyunca kendini insanlığa adamayı seçmiş büyük gücün ve kuvvetisimgeleyen atlar insanı büyülemiştir,atın totemi özgürlük, kuvvet veharekettir.

Papağan :Bugüzel,renkli kuşlar inanılmaz dövme motifi oluştururlar.Gri,yeşil,mavi,ya da kırmızı olan papağanların güzelliği ve mimikkabiliyeti onları bize sevdirdi. Koruyucu olarak papağan , bizeiletişim,aydınlanma yükselme,güzellik ve komiklik sağlar.

Aslan: Ormanın kralı aslan gurur,liderlik ve cesareti temsil eder.

Kertenkele :Tehlikedenkaçmak için kuyruğunu bırakıp giden kertenkele totemi bize olurunabırakma ve kendini koruma prensiplerini gösterir. Polenezyankabilelerinde rastlanan gecko dövmesi kertenkele dövmeleri arasında enyaygın olanlarıdır.

Kaplan :Büyük kedilerin içinde en büyüğü olan kaplan büyük gücün ve iktidarınsimgesidir.eğer kaplan son zamanlarda koruyucunuz olduysa yenimaceralara ve gücünüzün ve ihtirasınızın uyanışınıza hazır olun.
Jaguarlar ve panterler :kamufle olmuş jaguarlar ve panterler gizlenme ustalarıdır. Bu yırtıcıve öldürücü hayvanlar avlanırken gizlenme yeteneklerine güvenirler.totem olarak jaguar oldukça gizemli ve çekici bir hayvandır.
Akrep : Güçlü bedeni ve ölümcül iğnesiyle bilinen akrep gelecek tehlikeleri veya zor dönüşümleri haber verir.

Dragon :Genelde dragon,uzun ömür, bilgelik, sonsuzluk ve dünyalar arasındadolaşabilmeyi simgeler. Dragonun iyileştirici güçleri vardır.
Çiçekler bitkiler

Nergis : Umut, karşılıksız sevgi ve saygıyı simgeler.

Papatya apatyalar masumiyeti simgeler. Yinede bazı papatyaların kendi eşsizanlamları vardır. Beyaz yabani papatya düşüneceğim anlamındadır.Renkli papatyalar güzelliği simgeler. Michealmas papatyaları elvedademektir.

Keltik efsanesinegöre papatyalar doğarken ölen çocukların ruhundan çıkmıştır. Tanrıpapatyaları dünyanın dört bir yanına yas tutan ebeveynlerineşelendirmek için serpiştirmiştir.

Hibiscus :yani namı diğer amber çiçeği, zarif güzelliğin bir simgesidir.öncelerigüney Çin in ılık ikliminde yetişiyorduysa da,sonraları Pasifikokyanusunu aşmış,ve nihayetinde 1842 yılında Amerika birleşikdevletlerine kadar ulaşmıştır

Zambak : Su zambağı : kalbin saflığı. Kurbağa zambağı : Kılık değiştirme, kaplan zambak : Beni sevmeni istiyorum beyaz zambaklar :saflık ve sevimlilik. Ve sarı zambaklar flörtü simgeler. Bir Çinatasözü der ki eğer cebinde sadece iki peni varsa biriyle ekmekdiğeriyle zambak al.

Nilüfer ( lotus ) mber çiçeği gibi evrensel olarak yabancılaşmış sevgi ve bu sevginingerektirdiği boş arzuları sembolize eder. Nilüfer çiçeğinin vatanımısır ve Hindistan dır,ve yerel mitlerde ve efsanelerde büyük yerkaplar.

Gül: Oldukça popüler bir dövme modeli olan gül farklı sebeplerden dolayı herkes için başka bir şeyi simgeler. Yinede dövmelerin çok azgeleneksel anlamları olması onları Clytia nın yunan mitine göre güne bakan çiçeklerinin oldukça romantikbir hikayesi vardır. Clytia güzel bir su perisidir ve güneş tanrısıolan apolloya aşık olur. Apolloyu görebilmek için 9 gün boyunca dimdikduru bir şekilde onu bekler, onun ilgisini çekmek için bekler dururve apollonun ilgisini çekemediğinden sonunda güne bakan çiçeğinedönüşür.Dini motifler

Haç işareti :farklıtasarım ve çeşitlilikte olan haçlar,Hıristiyanlar arasında oldukçapopüler olan dövmelerdendir.ayrıca Protestanlar haç işaretlerininyanına dövme olarak kendi kiliselerinin amblem ve mührünü yaptırırlar.

Tavus kuşu :Hıristiyan tarihinin ilk zamanlarının sembolü olarak kullanılır. Tavuskuşu tüylerini her kabarttığında yeni tüyler eski tüyleriningüzelliğini bastırır.

Zambak : genelde doğu bölgesinde ölümsüzlüğü ve sonsuz yaşamı simgeler.
Anka kuşu ( felix ) : ölüp yeniden küllerinden doğan Anka kuşu yeniden diriliş anlamında Hıristiyanlarca kullanılan bir dövmedir.

Buğday başı : (genelde 3 tane): yaşam kaynağını ve ekmeğini simgeler.

Pelikan : Bu su kuşu yavrularını beslemek için kendi göğsünden kan akıttığından ilk Hıristiyanlara vefa anlamında yapılan bir dövmedir.

Palmiye yaprağı : İsanın kudüse son gelişinde ona tapınmayı ve selamlamayı simgeleyen palmiye yaprağı manevi değerlerin simgesidir.

Çoban : Genelde omzunda bir koyun taşırken çizilen çoban bizim manevi çobanımız olan İsanın şefkatini simgeler.

Yağmur bulutları : Halos diye de bilinen yağmur bulutları genelde İsa Meryem ve aziz motiflerine ek olarak kullanılır.

Gemi : Zor ve kasırgalı denizlerde ilerleyen gemi motifi kiliselerin tüm tehlikeler rağmen ayakta kaldığını simgeler.

Lamba : Genellikle cinlerle birlikte kullanılan lamba gaz lambası şeklindedir. Lamba genelde tanrı kelimesini simgeler.

Balık :Yunan kelimesi olan ICTHUS yani balık İsa, tanrının oğlu, kurtarıcıanlamında olup, bir Hıristiyan kuma bir çubuk yardımıyla başlığın birkısmını çizer diğer insanda inanan biriyse eğer gelir ve bu şeklitamamlar. Yani balık Hıristiyanlığın bir simgesidir.

Mum : Dünyanın ışığı olan İsayı takip ettiğinin onun yolundan gittiğinin bir simgesidir.

Kuğu : Vaftiz sırasında tanrının ruhunun İsa üzerine olmasını simgeleyen kuğu şimdi genellikle trinityninkutsal ruhunu simgeler.
Üç tane iç içe geçmiş halka :Eğer celtik dövme modeline uygun bir Hıristiyan dövmesi arıyorsanız içiçe geçişmiş 3 halka en uygunu olur. Bu aynı boyuttaki iç içe geçmiş üçhalka eşitliği, bütünlüğü ,birliği ve baba oğul kutsal ruh dediğimiztanrısal üç varlığı simgeler...
__________________
TUALİM
Tualim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
anlamları, dövme, dövme modelleri ve anlamları, modelleri, ve


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Gerçek Dövme Modelleri - Vücutlarda Dövme Örnekleri Renklerin Dansı Vücut Süsleme - Dövme 1 01.09.11 14:32
El Dövme Modelleri - El Tattoo Modelleri - El Dövme Resimleri Renklerin Dansı Vücut Süsleme - Dövme 0 15.07.11 00:59
Yüz Dövme Modelleri - Yüz Tattoo Modelleri - Yüz Dövme Resimleri 7 Renk Vücut Süsleme - Dövme 0 14.07.11 20:18
Kol Dövme Modelleri - Kol Tattoo Modelleri - Kol Dövme Resimleri Renklerin Dansı Vücut Süsleme - Dövme 7 14.07.11 03:08
Gül Dövme Modelleri - Gül Tattoo Modelleri - Renkli Gül Dövme Modelleri Renklerin Dansı Vücut Süsleme - Dövme 3 11.07.11 21:03


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 RC 2
Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.